List of countries and observers 1 GA

A-ZABCDEFGIKLMNPRSUVObservers

Country Delegate
1 Afghanistan Diana Gaysina
2 Albania Ekaterina Belyankina
3 Algeria Chairperson
4 Angola Marina Pyanova
5 Antigua and Barbuda Maksim Nesin
6 Argentina Vitaly Repkov
7 Australia Charles Guimier
8 Belgium Elizaveta Briukhova
9 Bosnia and Herzegovina Juliette Krawiec
10 Brazil Diana Chiang
11 Burkina Faso Kon Le
12 Cabo Verde Ekaterina Ermishkina
13 Cambodia Anastasia Kalyushnaya
14 Cameroon Mushtaq Nazir Hussain
15 Canada Georgy Suvorov
16 Chad Polina Protazonova
17 Chile Peiqing Liu
18 China Vera Safronova
19 Colombia Kamazhan Urmanbaeva
20 Costa Rica Pavel Popov
21 Cuba Natalia Razepova
22 Czech Republic Oksana Bozhenova
23 Democratic People’s Republic of Korea Daoud Jost-Serhir
24 Egypt Konstantin Troyan
25 Finland Deborah Amanda Muller
26 France Polina Strizhova
27 Germany Milena Salina
28 India Alina Makarova
29 Iraq Valeria Ratnikova
30 Israel Manon Kayser
31 Italy Yulia Chernousova
32 Kenya Godfrey Abafe Maile
33 Liberia Anna Sidorova
34 Libya Yan Wu
35 Morocco Nikita Skridlevskiy
36 Mozambique Victor Kholostyakov
37 New Zealand Robert Khaninyan
38 Pakistan Daniel Svidinsky
39 Paraguay Evgeniy Pertsev
40 Philippines Leila Mardenova
41 Portugal Diane Bernard
42 Romania George Ogala
43 Russian Federation Reginald-Michel Koizumi
44 Somalia Natalia Mironova
45 Swaziland Nikifor Terekhov
46 Syrian Arab Republic Ekaterina Krasilova
47 Ukraine Peter Pantiushkin
48 United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland Valentina Goetz
49 United States of America Egor Kozlov
50 Viet Nam Vasiliy Alekseev

Country Delegate
1 Afghanistan Diana Gaysina
2 Albania Ekaterina Belyankina
3 Algeria Chairperson
4 Angola Marina Pyanova
5 Antigua and Barbuda Maksim Nesin
6 Argentina Vitaly Repkov
7 Australia Charles Guimier

Country Delegate
8 Belgium Elizaveta Briukhova
9 Bosnia and Herzegovina Juliette Krawiec
10 Brazil Diana Chiang
11 Burkina Faso Kon Le

Country Delegate
12 Cabo Verde Ekaterina Ermishkina
13 Cambodia Anastasia Kalyushnaya
14 Cameroon Mushtaq Nazir Hussain
15 Canada Georgy Suvorov
16 Chad Polina Protazonova
17 Chile Peiqing Liu
18 China Vera Safronova
19 Colombia Kamazhan Urmanbaeva
20 Costa Rica Pavel Popov
21 Cuba Natalia Razepova
22 Czech Republic Oksana Bozhenova

Country Delegate
23 Democratic People’s Republic of Korea Daoud Jost-Serhir

Country Delegate
24 Egypt Konstantin Troyan

Country Delegate
25 Finland Deborah Amanda Muller
26 France Polina Strizhova

Country Delegate
27 Germany Milena Salina

Country Delegate
28 India Alina Makarova
29 Iraq Valeria Ratnikova
30 Israel Manon Kayser
31 Italy Yulia Chernousova

Country Delegate
32 Kenya Godfrey Abafe Maile

Country Delegate
33 Liberia Anna Sidorova
34 Libya Yan Wu

Country Delegate
35 Morocco Nikita Skridlevskiy
36 Mozambique Victor Kholostyakov

Country Delegate
37 New Zealand Robert Khaninyan

Country Delegate
38 Pakistan Daniel Svidinsky
39 Paraguay Evgeniy Pertsev
40 Philippines Leila Mardenova
41 Portugal Diane Bernard

Country Delegate
42 Romania George Ogala
43 Russian Federation Reginald-Michel Koizumi

Country Delegate
44 Somalia Natalia Mironova
45 Swaziland Nikifor Terekhov
46 Syrian Arab Republic Ekaterina Krasilova

Country Delegate
47 Ukraine Peter Pantiushkin
48 United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland Valentina Goetz
49 United States of America Egor Kozlov

Country Delegate
50 Viet Nam Vasiliy Alekseev

Country Delegate
51 Palestine Naufal Murtadza
52 International Campaign to Ban Landmines Tatiana Radina
53 International Committee of the Red Cross (ICRC) Aleksandra Ivanova
54 Mine Advisory Group Alexey Kazantaev
55 Organisation for Security and Cooperation in Europe (OSCE) Michel van der Meer